Holdoversigt sæson 22/23

Her finder du Billedskolens holdoversigt for denne sæson. Vi kan tilbyde 13 hold med hver deres fokusområde. Vi har alt fra klassiske tegnehold til blandede hold, hvor du prøver lidt af det hele.

Billedskolens sæson 2022/23 begynder i uge 34, 2022. Halvårsholdet på Sengeløse Skole begynder i uge 3, 2023.

Forårssæsonen starter i uge 3.

Hold 1
Efterår 2022

For elever i 1. til 3. klasse

Tirsdage kl. 15.00 – 17.00

Reerslev Skole, billedkunstlokalet, Tingstedvej 40, Reerslev

Første gang: 23/08/22
Sidste gang: 13/12/22 

Hold 2
Forår 2022

For elever i 1. til 3. klasse

Tirsdage kl. 15.00 – 17.00 med Nelli Lassen

Sengeløse Skole

Første gang: 17/01/23
Sidste gang: 16/05/23 

Hold 3

For elever i 1. til 5. klasse

Onsdage kl. 15.00 – 17.00 med Runa Steppinge

Billedkunstlokalet Miró i Børne- og Kulturhuset, Taastrupgårdsvej 75, Taastrup

Første gang: 24/08/22
Sidste gang: 17/05/23

Hold 4

For elever i 1. til 2. klasse

Torsdage kl. 15.00 – 17.00 med Runa Steppinge

Billedkunstlokalet Miró i Børne- og Kulturhuset, Taastrupgårdsvej 75, Taastrup

Første gang: 25/08/22
Sidste gang: 01/06/23 

Hold 5

For elever i 2. til 5. klasse

Mandage kl. 15.00 – 17.00 med Aia Coverley Turan

Billedkunstlokalet Miró i Børne- og Kulturhuset, Taastrupgårdsvej 75, Taastrup

Første gang: 22/08/22
Sidste gang: 22/05/23 

Hold 6

For elever i 3. til 6. klasse

Torsdage kl. 17.00 – 19.00 med Runa Steppinge

Billedkunstlokalet Miró i Børne- og Kulturhuset, Taastrupgårdsvej 75, Taastrup

Første gang: 25/08/22
Sidste gang: 01/06/23

Hold 7

For elever i 1. til 2. klasse

Onsdage kl. 15.00 – 17.00 med Beatrice Alexanian

Billedkunstlokalet Miró i Børne- og Kulturhuset, Taastrupgårdsvej 75, Taastrup

Første gang: 24/08/22
Sidste gang: 17/05/23

Hold 8

For elever i 3. til 4. klasse

Onsdage kl. 17.00 – 19.00 med Beatrice Alexanian

Billedkunstlokalet Miró i Børne- og Kulturhuset, Taastrupgårdsvej 75, Taastrup

Første gang: 24/08/22
Sidste gang: 17/05/23

Hold 9

For elever i 6. til 10. klasse

Onsdage kl. 17.00 – 19.00 med Runa Steppinge

Billedkunstlokalet Miró i Børne- og Kulturhuset, Taastrupgårdsvej 75, Taastrup

Første gang: 24/08/22
Sidste gang: 17/05/23 

Hold 10
Efterår 2020
Tegneseriehold

For elever i 5. til 10. klasse

Tirsdage kl. 17.45 – 19.45

Billedkunstlokalet Miró i Børne- og Kulturhuset, Taastrupgårdsvej 75, Taastrup

Første gang: 23/08/22
Sidste gang: 13/12/22 

Hold 11

For elever i 1. til 2. klasse

Mandage kl. 15.30 – 17.30 med Beatrice Alexanian

Billedkunstlokalet i Læringshuset, Skolebakken 1, Hedehusene

Første gang: 22/08/22
Sidste gang: 22/05/23

Hold 12

For elever i 3. til 6. klasse

Mandage kl. 17.30 – 19.30 med Beatrice Alexanian

Billedkunstlokalet i Læringshuset, Skolebakken 1, Hedehusene

Første gang: 22/08/22
Sidste gang: 22/05/23

Hold 13

For elever i 6. til 10. klasse

Mandage kl. 17.00 – 19.00 med Aia Coverley Turan

Billedkunstlokalet Miró i Børne- og Kulturhuset, Taastrupgårdsvej 75, Taastrup

Første gang: 22/08/22
Sidste gang: 22/05/23 

Spirerne

For Ole Rømer-Skolens elever med Tanja Persson.

Tilmelding ikke muligt, da det er et skoletilbud!

En grøn konkylie lavet af papmaché har fået perlebadehat på og slikker sol på en badebro